Image
image
image
image


RSÖ rapporter:



Click To View
 

RSÖ 2009
Rapport från 2009 års övning på Sjöbo/Sövde flygplats

Myndigheten för samhällskydd och beredskap, MSB, gav Frivilliga Flygkåren i uppdrag att genomföra en regional samverkansövning i nära samverkan med företrädare för företag i branschorganisationen Svensk energi och dess kopplingar till Svenska kraftnät. Övningen skulle läggas upp så att ”småflyg” som en resurs i det regionala områdesansvaret väl belystes. Övningen skulle samordnas med representanter för kraftbolag, länsstyrelse, räddningstjänst, Banverket, Vägverket, Sjöfartsverket.

Myndigheten för samhällskydd och beredskap är angelägen att möjligheterna för Frivilliga Flygkåren att vara en resurs för inhämtning av lägesbilder klart och tydligt redovisas i den regionala samverkansövningen.

Övningen ingår i ett arbete att utveckla samverkansformer mellan Frivilliga Flygkåren, (FFK), och myndigheter på regional nivå under insatser som orsakats av extra ordinära händelser eller större olyckor. Resultatet av övningen blir en grund för fortsatt utvecklingsarbete mellan FFK och myndigheter på regional och central nivå.

Övningen utgick ifrån från Sjöbo/Sövde flygfält. De områden som berördes av övningen låg inom en radie av ca 70 km från Sövde, med där befintliga vägar, järnvägar och kraftledningar.

Scenariot var ett mycket kraftig oväder med vindstyrkor på upptill orkannivå och skyfallsliknande regn som drabbar södra och östra Skåne. Stora skador har uppstått på vägar, järnvägar, tele- och kraftledningar, människor har blivit instängda i skadade hus. Fritidsbåt har rapporterats saknad.
Ansvariga myndigheter sökte hjälp av FFK för att få lägesbilder och stöd för planering av insatser.



Click To View
 
RSÖ 2008
Rapport från 2008 års övning på Norrköpings flygplats

Krisberedskapsmyndigheten har gett Frivilliga Flygkåren i uppdrag att genomföra en samverkansövning med regionala och centrala myndigheter. Övningen skulle läggas upp så att ”småflyg” som en resurs i det regionala områdesansvaret väl belystes. Krisberedskapsmyndigheten är angelägen att möjligheterna för Frivilliga Flygkåren att vara en resurs för inhämtning och överföring av lägesbilder klart och tydligt redovisas i den regionala samverkansövningen.

Scenariot för årets regionala samövning var ett oväder med skyfallsliknande regn som drabbade Östergötland. Skador på kraftledningar, vägar, järnvägar, översvämningar av sjöar och hjälpsökande människor i glesbygden var några ingredienser.

Övningen var den största hittills i stöd för samhället under svåra förhållanden. Deltagande piloter kom från D-E-H och U län. De myndigheter och företag som deltog var Banverket, Vägverket, Svenska Kraftnät, Vattenfall, Sjöfartsverket, Räddningstjänsten i Motala, Länsstyrelsen i E-län, FAK och FRO. Totalt var 33 uppdragsflygningar på programmet plus 16 lågflygövningar och landningar för samtliga piloter. .




Click To View
 
RSÖ 2007
Rapport från 2007 års övning på Optands flygplats, Östersund.

Krisberedskapsmyndigheten gav Frivilliga Flygkåren i uppdrag att genomföra en samverkansövning med regionala och centrala myndigheter.

Scenariot för årets regionala samövning var en kraftig storm med skyfallsliknande regn som drabbade Jämtland. Skador på kraftledningar, vägar, järnvägar, dammbrott med översvämningar och hjälpsökande människor i glesbygden var några ingredienser.
Dessutom försvann ett tåg med tyska turister på Inlandsbanan.

Övningen var den största hittills i stöd för samhället under svåra förhållanden. Deltagande piloter kom från W-X-Y och Z län. De myndigheter som deltog var Banverket, Vägverket, Jämtkraft, Svenska Kraftnät, Norra Jämtlands Räddningstjänstförbund, Länsstyrelsen i Z-län, samt Krisberedskapsmyndigheten, FMCK och FRO. Totalt var 27 uppdragsflygningar på programmet plus 12 lågflygövningar och landningar för samtliga piloter..




Click To View
 
RSÖ 2006
Rapport från 2006 års övning på Flugebyns flygplats, Karlsborg

Krisberedskapsmyndigheten gav Frivilliga Flygkåren i uppdrag att genomföra en regional övning i nära samverkan med företrädare för företag i branschorganisationen Svensk energi och dess kopplingar till Svenska kraftnät. Övningen borde samordnas med representanter för kraftbolag, länsstyrelse, räddningstjänst, Banverket, Vägverket samt i görligaste mån med regional polismyndighet.

Under övningen användes olika teknik att för att överföra digital information i form av bilder till de funktionsansvariga myndigheterna. Övningen var även ett första försök att utveckla samverkansformer mellan Frivilliga Flygkåren, (FFK), och myndigheter på regional nivå under insatser som orsakats av extra ordinära händelser eller större olyckor.




Click To View
 
RSÖ 2005
Rapport från 2005 års övning på Getteröns flygplats, Varberg.

Den förändrade synen på hur FFK skall kunna bistå samhället vid svåra påfrestningar och olyckor har lett till skapandet av flyginsatsgrupper. Organisation och utveckling av flyginsatsgrupper pågår som en försöksverksamhet. Övningen i Varberg syftade till att pröva formerna för flyginsatsgruppernas arbete och omfattade förutom flygträningsinslag:

  • Sjöräddningsinsats
  • Eftersök av försvunna personer
  • Kontroll av kraftledning efter storm
  • Räddningstjänstinsats vid skogsbrand

I övningen deltog Flyginsatsgrupper från AB, E, I, N, O och R-län med två flygplan per län.




Click To View
 
RSÖ 2004
Rapport från 2004 års övning på Gävle flygplats,

Övningen ingår som ett delprojekt inom Frivilliga Flygkårens projekt, PUFF, Projekt för utveckling av FFK:s uppdragsverksamhet inom samverkansområdena. En bärande idé i projektet är att inrätta Flyginsatsgrupper, FIG, i länen för att öka FFK:s operativa förmåga.

FFK skall bygga upp den operativa förmågan och kapaciteten genom Flyginsatsgrupper utifrån den risk bild som finns idag, för att stödja samhället vid svåra påfrestningar och göra insatser för att rädda människoliv.

Byggande av lokala nätverk mellan FFK och samverkande myndigheter och organ är viktigt och däri ingår även andra frivilliga försvarsorganisationer. Övningen syftar till att pröva formerna för flyginsatsgruppernas arbete. Flyginsatsgrupper från de 6 länen deltog med 2 flygplan per grupp. Ledningspersonal från Sjöfartsverket, Länspolismyndigheten i Gävle och Räddningstjänsten i Gävle deltog även i övningen.



image
image